4. Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej - Kraków 2017
Zgłoś uczestnictwo

Miejsce i data

08-12.06.2017
Centrum Kongresowe
ICE KRAKÓW
ul. Marii Konopnickiej 17,
Kraków 30-302
http://www.icekrakow.pl
 
wejście nr 3 od ul. Bułhaka
zobacz plan wejść i sal

10 czerwca - 09:30 - 11:00

Tytuł: Dwadzieścia arkuszy życia. Kilka słów o najnowszej literaturze biograficznej

W ostatnich latach polski rynek księgarski został zawłaszczony przez literaturę popularną. Szczególnymi względami literackiej publiczności cieszą się kryminały. Jeśli jakiś gatunek mógłby pójść z kryminałami w szranki, to chyba tylko biografie. Autorzy oraz wydawcy dość szybko tę tendencję wychwycili. Szerokie spektrum oferty i przesunięty na biografistykę środek ciężkości działań wielu wydawców z pewnością ma podstawy w zainteresowaniu czytelników. Z drugiej strony, w hurtowniach zalegają tony książek, które przypisywane są do działu „biografie”, choć często niewiele mają z nimi wspólnego. W tej wydawniczej kakofonii pojawiają się jednak perełki. Choć czasem trudno je wyłowić, to jednak warto.
Każda opublikowana książka staje się towarem, podlega prawom popytu i sprzedaży. Wiele wskazuje na to, że autorzy biografii przekraczając ostatnie bastiony prywatności znajdują usprawiedliwienie w przekonaniu, iż służą wyższym celom. Wskazują też na fakt, iż artyści najczęściej byli świadomi, iż ich życie będzie w przyszłości poddawane wnikliwym analizom, tym samym dali im milczące przyzwolenie na demaskatorskie działania.
W czasie warsztatów przyjrzymy się temu, co autorzy biografii gotowi są uczynić, by wpłynąć na liczbę sprzedanych egzemplarzy. Postaramy się także poszukać odpowiedzi na pytania: czy w swych działaniach autorzy biografii są zdolni do naginania faktów lub wręcz sprzedawania informacji wyssanych z palca? Jaki wpływ na to mieli ich bohaterowie mitologizujący swój los? Czy etyka i poszanowanie prywatności to wartości, które należy mieć na uwadze, czy lepiej – na czas pracy nad książką – przysłonić je kirem zapomnienia? Przyjrzymy się także architektonice współczesnych książek biograficznych, które coraz częściej przypominają dobrą powieść i operują podobnymi chwytami. Biografie niewątpliwie wracają do łask, jednak czy mają jakąkolwiek szansę na to, by stać się gatunkiem szlachetnym?
Bohaterami spotkania będą między innymi:
Wisława Szymborska – do której taksówkarz zwrócił się słowami: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”; Agnieszka Osiecka, która była przekonana, że jej życie to powieść z przygodami, choć nie zawsze w dobrym guście; ksiądz Jan Twardowski – w roli tajnego współpracownika bezpieki; Tony Halik – który część przygód przeżył w mundurze żołnierza Wermachtu; Simona Kossak, spadkobierczyni rodowego dziedzictwa, która uciekła od cywilizacji i zaszyła się w środku Puszczy Białowieskiej oraz Marek Hłasko, który na chrzcie nie wyrzekł się szatana.

/prowadzi
 

Dariusz Pachocki

dr hab., związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, historyk i krytyk literatury. Znawca polskiej literatury współczesnej, edytor dzieł takich twórców jak Bolesław Leśmian, Władysław Broniewski, Stanisław Czycz czy Edward Stachura

Organizator

Obsługa Kongresu