4. Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej - Kraków 2017
Zgłoś uczestnictwo

Miejsce i data

08-12.06.2017
Centrum Kongresowe
ICE KRAKÓW
ul. Marii Konopnickiej 17,
Kraków 30-302
http://www.icekrakow.pl
 
wejście nr 3 od ul. Bułhaka
zobacz plan wejść i sal

10 czerwca - 09:30 - 11:00 - Warsztat III

Tytuł: Pogranicza literatury – muzyka

Przyznanie zeszłorocznej Literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi stanowi doskonały pretekst do rozmowy o kondycji piosenki w ogóle, a w jej kontekście także polskiej piosenki. Dodatkowy wątek dyskusji dopisała niedawna śmierć dwóch wybitnych pieśniarzy - Leonarda Cohena i Wojciecha Młynarskiego. Gest noblowskiego jury niejako przypieczętowuje swym autorytetem wartość ekspresji słowno-muzycznej. Czy zatem faktycznie do historii należy uznawanie tekstów piosenek za twórczość "drugiej kategorii"? Czy sensowne jest analizowanie tekstu utworu muzycznego poza muzyką, która przecież jest jej integralną częścią? Jak ocenić wartość współczesnej piosenki, która - również w Polsce - ubierana jest coraz częściej w wyszukane lub wręcz awangardowe formy dźwiękowe? A może mamy dziś do czynienia z niewielkim gettem tradycyjnej piosenki literackiej z jednej strony i ekspansywnym hip-hopem (w całym gatunkowym bogactwie), który w swych najwartościowszych odsłonach niejako wypiera tradycyjny utwór słowno-muzyczny? O tym wszystkim chcemy dyskutować podczas panelu pt. „Pogranicza literatury – muzyka”.

/prowadzi
 

Marek Horodniczy

na co dzień pracuje w Narodowym Centrum Kultury, prowadzi "Scenę Alternatywną Pegaza" w TVP Kultura i zajęcia filmoznawcze w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; dziennikarz radiowy i telewizyjny, w przeszłości - m.in. redaktor naczelny "Frondy" (2005-2007) i Magazynu Apokaliptycznego "44 / Czterdzieści i Cztery" (2007-2015).

Goście:

 

Łukasz Orbitowski

Pisarz. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”. W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TV Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem.
 

Jarek Szubrycht

dziennikarz muzyczny. Redaktor naczelny i wydawca Gazety Magnetofonowej, kwartalnika o polskiej muzyce. Pracownik Interii, współpracownik Polityki i OFF Festivalu Katowice. Pisał m.in. dla Machiny, Przekroju, Dziennika, prowadził serwis T-Mobile Music i Red Bull Muzyka. Autor książek muzycznych, m.in. „Maryla Rodowicz. Wariatka tańczy”, „Vader. Wojna totalna” i „Nie tak łatwo być Czesławem”.
 

Paweł Dunin-Wąsowicz (1967)

absolwent dziennikarstwa UW,  pracował jako redaktor m.in. w "Zyciu Warszawy", "Machinie" i "Przekroju", od 1993 r. prowadzi wydawnictwo książkowe Lampa i Iskra Boża, w którym w latach 90. wypuszczał nieregularnik o takim tytule, a w latach 2004-2014 miesięcznik kulturalny "Lampa".  Ostatnio wydał "Fantastyczny atlas Polski" oraz "Polską Bibliotekę Widmową. Leksykon książek zmyślonych". 
 

Organizator

Obsługa Kongresu